Färjor & katamaranertidtabeller 2026 Vattentaxiflygplatser & öar Hyr båtbåtar för en dag BåtturerBlå grottan & öluffning Strandbarer · Zavala · 43°07′20″N · 16°41′11″ETerra NovaSolnedgångsbar med cocktails direkt ovanför stranden i Zavala, nedanför hotell Skalinada.ÖverblickFotonKartaResmålHela önHvar stadStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceHela önHvar stadStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceTypAlla typerHotellLägenheterVillorSemesterhusVandrarhemAgroturism & bondgårdAlla typerHotellLägenheterVillorSemesterhusVandrarhemAgroturism & bondgårdIncheckningUtcheckningGäster24681012+24681012+SökNo. 01Terra Nova i korthetZavalaTerra Nova är strand- och cocktailbaren på det familjedrivna hotellet Skalinada, direkt ovanför stranden i Zavala på öns sydsida.Husets specialitet är hemgjord lemonad med salvia och mynta från egen trädgård; kvällarna ägnas åt cocktails och solnedgången över öppet hav.På menyn: solnedgångscocktails och hemgjord lemonad med salvia och färsk mynta, gjord på citroner plockade i hotellets trädgård.Official websiteGoogle MapsZavala beach →Google-betyg★ 4.6 · 88 Google-omdömenNo. 02Terra Nova i bilder3 fotonNo. 03Terra Nova på kartanlivepriserAlla boenden runt den här baren i korthet. Tryck på en markör för live-pris för dina datum.Boka var som helst på önAlla lediga boenden på Hvar på en karta. Zooma in en ort eller vik och tryck på en markör för aktuella priser.Bor du i närheten? Bläddra bland villor med privat pool, hotell på Hvar och vår guide var man bor på Hvar.Osäker på vad du ska dricka? Plavac Mali som rött, Pošip eller Bogdanuša som vitt. Vår guide till vin från Hvar har detaljerna, och vingårdar på Hvar är öppna för provningar.Utforska villorVattentaxiPrivata turerOsäker på vilken plats som passar dig?Berätta din stil · liv och rörelse, familjelugn eller total flykt · och vi matchar dig med ort och villa.Skicka en förfrågan → Runt denna barAllt inom räckhållDrinksStrandbarer i närhetenNärmastHögst betygTerra Nova Zavala4.6 (88) · 0 mZaca Bar & Restaurant Zavala4.5 (365) · 792 mSanpjerin Beach Bar Ivan Dolac4.7 (429) · 3.3 kmMare Croaticum Jelsa4.9 (172) · 4.4 kmNaturo Beach Bar Jelsa4.8 (63) · 4.6 kmTirkiz Beach Bar Jelsa4.7 (223) · 5.1 kmVisa merAll beach bars →EatRestauranger och konobor i närhetenNärmastHögst betygAlavia Restaurant, Hvar4.8 (560) · 13.7 kmMoli Onte Milna4.7 (615) · 16.7 kmRestoran i Cocktail Bar Mustačo4.1 (330) · 19.2 kmKonoba Maestro Hvar4.8 (447) · 20.4 kmParadise Garden Hvar4.7 (1114) · 20.5 kmFig Hvar4.7 (2860) · 20.5 kmLa Bocca Hvar4.7 (1563) · 20.5 kmKaluma Hvar4.6 (273) · 20.6 kmMacondo Hvar4.4 (601) · 20.6 kmGariful Restaurant, Hvar4.0 (750) · 20.6 kmVisa merAll restaurants →SwimClosest beachesZavala Beach, Hvar4.6 (189) · 914 mIvan Dolac Beach, Hvar4.6 (749) · 3.9 kmGromin Dolac Beach, Hvar4.7 (73) · 4.0 kmGrebisce Beach, Hvar4.5 (479) · 4.7 kmMina Beach, Hvar4.5 (464) · 4.7 kmZencisce Beach, Hvar4.7 (149) · 4.8 kmJagodna Beach, Hvar4.7 (327) · 6.0 kmPrapatna Beach, Hvar4.7 (152) · 6.4 kmVrboska pinewood Beach, Hvar4.7 (345) · 6.5 kmSoline Beach, Hvar4.3 (252) · 6.7 kmVisa merAll 38 beaches →UtforskaNärmaste städer och byarZavala835 mPitve3.6 kmIvan Dolac3.8 kmGromin Dolac, Hvar4.7 (73) · 3.9 kmVrisnik4.2 kmJelsa4.4 kmSvirce5.0 kmVrbanj5.8 kmVisa merAlla resmål →Bo nära denna strandHotell, villor och lägenheterIncheckningUtcheckningGäster-+SleepHotell i närhetenNärmastHögst betygHotel Skalinada Zavala★★★ 4.8 (227) · 423 mHotel Hvar★★★ 4.1 (1435) · 4.6 kmFontana Resort★★★ 3.9 (1122) · 4.9 kmAminess Senses Hvar Resort Vrboska★★★★ 4.3 (1827) · 6.2 kmValamar Amicor Resort Stari Grad★★★★ 4.9 (1068) · 10.8 kmHotel Antica Stari Grad★★★★ 4.3 (102) · 10.8 kmPLACES Hvar by Valamar★★★★ 4.6 (2730) · 10.9 kmArkada Hotel★★★ 4.1 (1985) · 11.0 kmMaslina Resort★★★★★ 4.7 (330) · 11.3 kmHotel Fortuna Milna★★★★ 4.6 (270) · 16.7 kmVisa merAll hotels →SleepVillor i närhetenNärmastHögst betygVilla Vinea Privata8.0 kmVilla Garden Beauty8.3 kmVilla Luxury Bay8.6 kmVilla Galapagos19.3 kmVilla Pelagos19.3 kmVilla Elegant Beauty19.8 kmVilla Timeless Beauty19.8 kmInfinity Residence19.8 kmStunning Seaview Retreat20.1 kmVilla Infinity Blue20.1 kmVisa merAll villas →SökLägenheter och semesterhus i närhetenNärmastHögst betygLoading live prices...All apartments →Vill du inte ha ett standardboende?Vår lokala concierge ordnar det bästa av Hvar for you · exclusive villas not listed online, private chef, boats, transfers. Free service, answer fast.Concierge-förfrågan →WhatsApp