Færger & katamaranerkøreplaner 2026 Vandtaxilufthavne & øer Lej en bådbåde for en dag BådtureDen Blå Grotte & ø-hop Strandbarer · Zavala · 43°07′20″N · 16°41′11″ETerra NovaSolnedgangs-cocktailbar direkte over stranden i Zavala, neden for hotel Skalinada.OverblikBillederKortRejsemålHele øenHvar byStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceHele øenHvar byStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceTypeAlle typerHotellerLejlighederVillaerFeriehuseVandrerhjemAgroturisme & gårdopholdAlle typerHotellerLejlighederVillaerFeriehuseVandrerhjemAgroturisme & gårdopholdIndtjekningUdtjekningGæster24681012+24681012+SøgNo. 01Terra Nova kort fortaltZavalaTerra Nova er strand- og cocktailbaren på det familiedrevne hotel Skalinada, direkte over stranden i Zavala på øens sydside.Husets specialitet er hjemmelavet lemonade med salvie og mynte fra egen have; aftenerne er til cocktails og solnedgangen over det åbne hav.På menuen: solnedgangscocktails og hjemmelavet lemonade med salvie og frisk mynte, lavet på citroner plukket i hotellets have.Official websiteGoogle MapsZavala beach →Google-bedømmelse★ 4.6 · 88 Google-anmeldelserNo. 02Terra Nova i billeder3 billederNo. 03Terra Nova på kortetlivepriserAlle overnatningssteder omkring denne bar kort fortalt. Tryk på en markør for live-pris for dine datoer.Book hvor som helst på øenAl ledig overnatning på Hvar på ét kort. Zoom ind på en by eller bugt og tryk på en markør for aktuelle priser.Bor du i nærheden? Se villaer med privat pool, hoteller på Hvar og vores guide hvor skal man bo på Hvar.I tvivl om, hvad du skal drikke? Plavac Mali som rødvin, Pošip eller Bogdanuša som hvidvin. Vores guide til vin fra Hvar har detaljerne, og vingårde på Hvar er åbne for smagninger.Udforsk villaerVandtaxiPrivate tureEr du i tvivl om, hvilket sted der passer dig?Fortæl os din stil · liv og larm, familiero eller total flugt · og vi matcher dig med by og villa.Send en forespørgsel → Omkring denne barAlt inden for rækkeviddeDrinksStrandbarer i nærhedenNærmestBedst bedømtTerra Nova Zavala4.6 (88) · 0 mZaca Bar & Restaurant Zavala4.5 (365) · 792 mSanpjerin Beach Bar Ivan Dolac4.7 (429) · 3.3 kmMare Croaticum Jelsa4.9 (172) · 4.4 kmNaturo Beach Bar Jelsa4.8 (63) · 4.6 kmTirkiz Beach Bar Jelsa4.7 (223) · 5.1 kmVis mereAll beach bars →EatRestauranter og konobaer i nærhedenNærmestBedst bedømtAlavia Restaurant, Hvar4.8 (560) · 13.7 kmMoli Onte Milna4.7 (615) · 16.7 kmRestoran i Cocktail Bar Mustačo4.1 (330) · 19.2 kmKonoba Maestro Hvar4.8 (447) · 20.4 kmParadise Garden Hvar4.7 (1114) · 20.5 kmFig Hvar4.7 (2860) · 20.5 kmLa Bocca Hvar4.7 (1563) · 20.5 kmKaluma Hvar4.6 (273) · 20.6 kmMacondo Hvar4.4 (601) · 20.6 kmGariful Restaurant, Hvar4.0 (750) · 20.6 kmVis mereAll restaurants →SwimClosest beachesZavala Beach, Hvar4.6 (189) · 914 mIvan Dolac Beach, Hvar4.6 (749) · 3.9 kmGromin Dolac Beach, Hvar4.7 (73) · 4.0 kmGrebisce Beach, Hvar4.5 (479) · 4.7 kmMina Beach, Hvar4.5 (464) · 4.7 kmZencisce Beach, Hvar4.7 (149) · 4.8 kmJagodna Beach, Hvar4.7 (327) · 6.0 kmPrapatna Beach, Hvar4.7 (152) · 6.4 kmVrboska pinewood Beach, Hvar4.7 (345) · 6.5 kmSoline Beach, Hvar4.3 (252) · 6.7 kmVis mereAll 38 beaches →UdforskNærmeste byer og landsbyerZavala835 mPitve3.6 kmIvan Dolac3.8 kmGromin Dolac, Hvar4.7 (73) · 3.9 kmVrisnik4.2 kmJelsa4.4 kmSvirce5.0 kmVrbanj5.8 kmVis mereAlle destinationer →Bo tæt på denne strandHoteller, villaer og lejlighederIndtjekningUdtjekningGæster-+SleepHoteller i nærhedenNærmestBedst bedømtHotel Skalinada Zavala★★★ 4.8 (227) · 423 mHotel Hvar★★★ 4.1 (1435) · 4.6 kmFontana Resort★★★ 3.9 (1122) · 4.9 kmAminess Senses Hvar Resort Vrboska★★★★ 4.3 (1827) · 6.2 kmValamar Amicor Resort Stari Grad★★★★ 4.9 (1068) · 10.8 kmHotel Antica Stari Grad★★★★ 4.3 (102) · 10.8 kmPLACES Hvar by Valamar★★★★ 4.6 (2730) · 10.9 kmArkada Hotel★★★ 4.1 (1985) · 11.0 kmMaslina Resort★★★★★ 4.7 (330) · 11.3 kmHotel Fortuna Milna★★★★ 4.6 (270) · 16.7 kmVis mereAll hotels →SleepVillaer i nærhedenNærmestBedst bedømtVilla Vinea Privata8.0 kmVilla Garden Beauty8.3 kmVilla Luxury Bay8.6 kmVilla Galapagos19.3 kmVilla Pelagos19.3 kmVilla Elegant Beauty19.8 kmVilla Timeless Beauty19.8 kmInfinity Residence19.8 kmStunning Seaview Retreat20.1 kmVilla Infinity Blue20.1 kmVis mereAll villas →SøgLejligheder og feriehuse i nærhedenNærmestBedst bedømtLoading live prices...All apartments →Vil du ikke have et standardophold?Vores lokale concierge arrangerer det bedste af Hvar for you · exclusive villas not listed online, private chef, boats, transfers. Free service, answer fast.Concierge-forespørgsel →WhatsApp