Færger & katamaranerkøreplaner 2026 Vandtaxilufthavne & øer Lej en bådbåde for en dag BådtureDen Blå Grotte & ø-hop Strandbarer · Jelsa centrum · 43°09′41″N · 16°41′45″EMare CroaticumSommercafébar ved siden af den nyrenoverede bystrand i hjertet af Jelsa.OverblikBillederKortRejsemålHele øenHvar byStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceHele øenHvar byStari GradJelsaSveta NedjeljaVrboskaZavalaBrusjeBogomoljeDolDubovicaGdinjGromin DolacHumacIvan DolacMalo GrabljeMilnaPitvePoljicaRudinaSelca (Bogomolje)Selca (Stari Grad)SucurajSvirceVelo GrabljeVrbanjVrisnikZaraceZastrazisceTypeAlle typerHotellerLejlighederVillaerFeriehuseVandrerhjemAgroturisme & gårdopholdAlle typerHotellerLejlighederVillaerFeriehuseVandrerhjemAgroturisme & gårdopholdIndtjekningUdtjekningGæster24681012+24681012+SøgNo. 01Mare Croaticum kort fortaltJelsa centrumMare Croaticum åbner i sommersæsonen lige ved siden af den nyrenoverede strand i Jelsas centrum.Et nemt stop mellem badeturene: kaffe, kolde drikke og skygge et minut fra hovedtorvet og havnen.På menuen: morgenkaffe, forfriskende drikke, is og farverige cocktails lavet med omhu.Guide: Jelsa →InstagramGoogle-bedømmelse★ 4.9 · 172 Google-anmeldelserNo. 02Mare Croaticum i billeder3 billederNo. 03Mare Croaticum på kortetlivepriserAlle overnatningssteder omkring denne bar kort fortalt. Tryk på en markør for live-pris for dine datoer.Book hvor som helst på øenAl ledig overnatning på Hvar på ét kort. Zoom ind på en by eller bugt og tryk på en markør for aktuelle priser.Bor du i nærheden? Se villaer med privat pool, hoteller på Hvar og vores guide hvor skal man bo på Hvar.I tvivl om, hvad du skal drikke? Plavac Mali som rødvin, Pošip eller Bogdanuša som hvidvin. Vores guide til vin fra Hvar har detaljerne, og vingårde på Hvar er åbne for smagninger.Udforsk villaerVandtaxiPrivate tureEr du i tvivl om, hvilket sted der passer dig?Fortæl os din stil · liv og larm, familiero eller total flugt · og vi matcher dig med by og villa.Send en forespørgsel → Omkring denne barAlt inden for rækkeviddeDrinksStrandbarer i nærhedenNærmestBedst bedømtMare Croaticum Jelsa4.9 (172) · 0 mNaturo Beach Bar Jelsa4.8 (63) · 623 mTirkiz Beach Bar Jelsa4.7 (223) · 733 mZaca Bar & Restaurant Zavala4.5 (365) · 4.3 kmTerra Nova Zavala4.6 (88) · 4.4 kmSanpjerin Beach Bar Ivan Dolac4.7 (429) · 5.7 kmVis mereAll beach bars →EatRestauranter og konobaer i nærhedenNærmestBedst bedømtAlavia Restaurant, Hvar4.8 (560) · 13.4 kmMoli Onte Milna4.7 (615) · 16.9 kmRestoran i Cocktail Bar Mustačo4.1 (330) · 19.4 kmKonoba Maestro Hvar4.8 (447) · 20.5 kmParadise Garden Hvar4.7 (1114) · 20.5 kmFig Hvar4.7 (2860) · 20.6 kmLa Bocca Hvar4.7 (1563) · 20.6 kmKaluma Hvar4.6 (273) · 20.6 kmMacondo Hvar4.4 (601) · 20.6 kmMediterraneo Restaurant, Hvar4.8 (1313) · 20.6 kmVis mereAll restaurants →SwimClosest beachesMina Beach, Hvar4.5 (464) · 708 mGrebisce Beach, Hvar4.5 (479) · 1.3 kmZencisce Beach, Hvar4.7 (149) · 2.0 kmSoline Beach, Hvar4.3 (252) · 2.4 kmVrboska pinewood Beach, Hvar4.7 (345) · 2.7 kmZecevo Beach, Hvar4.6 (63) · 3.2 kmPrapatna Beach, Hvar4.7 (152) · 4.2 kmZavala Beach, Hvar4.6 (189) · 4.2 kmGromin Dolac Beach, Hvar4.7 (73) · 5.0 kmIvan Dolac Beach, Hvar4.6 (749) · 5.8 kmVis mereAll 38 beaches →UdforskNærmeste byer og landsbyerJelsa223 mPitve2.4 kmVrboska3.1 kmVrisnik3.6 kmSvirce4.0 kmVrbanj4.1 kmZavala4.1 kmGromin Dolac, Hvar4.7 (73) · 4.9 kmVis mereAlle destinationer →Bo tæt på denne strandHoteller, villaer og lejlighederIndtjekningUdtjekningGæster-+SleepHoteller i nærhedenNærmestBedst bedømtHotel Hvar★★★ 4.1 (1435) · 456 mFontana Resort★★★ 3.9 (1122) · 547 mAminess Senses Hvar Resort Vrboska★★★★ 4.3 (1827) · 2.0 kmHotel Skalinada Zavala★★★ 4.8 (227) · 4.2 kmValamar Amicor Resort Stari Grad★★★★ 4.9 (1068) · 9.2 kmPLACES Hvar by Valamar★★★★ 4.6 (2730) · 9.3 kmArkada Hotel★★★ 4.1 (1985) · 9.4 kmHotel Antica Stari Grad★★★★ 4.3 (102) · 9.7 kmMaslina Resort★★★★★ 4.7 (330) · 10.3 kmHotel Fortuna Milna★★★★ 4.6 (270) · 16.9 kmVis mereAll hotels →SleepVillaer i nærhedenNærmestBedst bedømtVilla Luxury Bay4.9 kmVilla Vinea Privata9.1 kmVilla Garden Beauty9.3 kmVilla Galapagos19.4 kmVilla Pelagos19.4 kmVilla Elegant Beauty19.9 kmVilla Timeless Beauty19.9 kmInfinity Residence19.9 kmStunning Seaview Retreat20.2 kmVilla Infinity Blue20.4 kmVis mereAll villas →SøgLejligheder og feriehuse i nærhedenNærmestBedst bedømtLoading live prices...All apartments →Vil du ikke have et standardophold?Vores lokale concierge arrangerer det bedste af Hvar for you · exclusive villas not listed online, private chef, boats, transfers. Free service, answer fast.Concierge-forespørgsel →WhatsApp